| Name | APC Smart-UPS RT 20kVA |
|---|---|
| Company | APC |
| SKU | SURT20KUXI-IN |
| Category | UPS |
| Status | Available |
| Tags | APC, UPS, 20kVA |
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Other Input Voltage | 220 V 240 V 400 V 415 V |
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V 240 V 400 V 415 V |
| Rated power in W | 16000 W |
| Rated power in VA | 20000 VA |
| Output connection Type | 4 IEC 60320 C13 4 IEC Jumpers 4 IEC 60320 C19 |
| Output connector type | Hard wire 3-wire (H N + E) 1 |
| Number of rack unit | 6U |
| Battery type | External battery system CD with software Smart UPS signalling RS-232 |
| Provided equipment | Web/SNMP management card User manual Cable |
Call For Booking
+91 98100-49175 +91 99533-50641
Mukesh@alcometindia.net Lalit@alcometindia.net
B-43, 1st Floor, Backside Block – B, Mahindra Park, Uttam Nagar, New Delhi -110059
Alcomet Power solutions Pvt Limited is a growing company, providing excellent after sales and services support Services to its valuable customers.
Subscribe for latest news and updates!!
Copyright © 2026 Alcomet. All Rights Reserved.