| Name | APC Smart – UPS RC 1000VA |
|---|---|
| Company | APC |
| SKU | SRC1KI-IN |
| Category | UPS |
| Status | Available |
| Tags | APC, UPS, 1000VA |
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 230 V |
| Rated power in W | 670 W |
| Rated power in VA | 1000 VA |
| Output connection type | 8 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | CD with software Smart UPS signalling RS-232 cable User manual USB cable |
Call For Booking
+91 98100-49175 +91 99533-50641
Mukesh@alcometindia.net Lalit@alcometindia.net
B-43, 1st Floor, Backside Block – B, Mahindra Park, Uttam Nagar, New Delhi -110059
Alcomet Power solutions Pvt Limited is a growing company, providing excellent after sales and services support Services to its valuable customers.
Subscribe for latest news and updates!!
Copyright © 2026 Alcomet. All Rights Reserved.