| Name | APC Smart-UPS RC 10kVA |
|---|---|
| Company | APC |
| SKU | SRC10KUXI |
| Category | UPS |
| Status | Available |
| Tags | APC, UPS, 10kVA, Smart UPS |
This product is part of the Smart-UPS On-Line range that provides high density, true double-conversion on-line power protection. This 10000VA/9000W On-line pure sine wave UPS provides scalable runtime while minimizing maintenance. The 2U rack/tower convertible RC comes with no battery, and has an Embedded Network Management Card for network-based UPS monitoring and management. It comes with hard wire 3-wire/5-wire input connections and hard wire 3-wire output. The UPS has a 2-year warranty. Its dimensions are 706mm (depth) x 168mm (height) x 433mm (width) and weighs 27.5kg. Ideal for servers, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications. It comes with conformally coated boards that can withstand dusty and humid environments.
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 9000 W |
| Rated power in VA | 10000 VA |
| Output connector type | Hard wire 3-wire (H N + E) 1 |
| Battery type | External battery system Basic UPS signalling RS-232 cable |
| Provided equipment | Dust filter User manual Warranty card |
Call For Booking
+91 98100-49175 +91 99533-50641
Mukesh@alcometindia.net Lalit@alcometindia.net
B-43, 1st Floor, Backside Block – B, Mahindra Park, Uttam Nagar, New Delhi -110059
Alcomet Power solutions Pvt Limited is a growing company, providing excellent after sales and services support Services to its valuable customers.
Subscribe for latest news and updates!!
Copyright © 2026 Alcomet. All Rights Reserved.