| Name | APC Smart-UPS Online 3KVA |
|---|---|
| Company | APC by Schneider Electric |
| SKU | APC-UPS-3KVA |
| Category | UPS |
| Status | Available |
| Tags | APC, UPS, Online UPS |
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 2700 W |
| Rated power in VA | 3000 VA |
| Output connector type | IEC Socket / Hard Wire Output |
| Battery type | External Battery System (VRLA / SMF) |
| Provided equipment | User Manual USB / Communication Cable |
Call For Booking
+91 98100-49175 +91 99533-50641
Mukesh@alcometindia.net Lalit@alcometindia.net
B-43, 1st Floor, Backside Block – B, Mahindra Park, Uttam Nagar, New Delhi -110059
Alcomet Power solutions Pvt Limited is a growing company, providing excellent after sales and services support Services to its valuable customers.
Subscribe for latest news and updates!!
Copyright © 2026 Alcomet. All Rights Reserved.