| Name | APC Smart-UPS RC 6000VA |
|---|---|
| Company | APC |
| SKU | SRCE6KUXI |
| UPS | |
| Status | Available |
| Tags | APC, UPS, 6000VA |
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 5400 W |
| Rated power in VA | 6000 VA |
| Output connection type | Hard wire 3-wire (H N + E) 1 |
| Cable length | 1.52 m |
| Battery type | External battery system Smart UPS signalling RS-232 |
| Provided equipment | User manual Cable |
Call For Booking
+91 98100-49175 +91 99533-50641
Mukesh@alcometindia.net Lalit@alcometindia.net
B-43, 1st Floor, Backside Block – B, Mahindra Park, Uttam Nagar, New Delhi -110059
Alcomet Power solutions Pvt Limited is a growing company, providing excellent after sales and services support Services to its valuable customers.
Subscribe for latest news and updates!!
Copyright © 2026 Alcomet. All Rights Reserved.